Jaki jest najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy mój samochód jest odpowiednio ubezpieczony.

Rozważasz zakup używanego samochodu? Chcesz dowiedzieć się, ile ubezpieczenia posiada kierowca, który uderzył Cię na parkingu? Możesz również zapytać, kiedy konieczne jest ubezpieczenie samochodu, którym teraz jeździsz. Nikt nie musi już prosić Cię o papierowy dokument, a Ty nie musisz już przeszukiwać swoich osobistych akt. To, czy samochód jest ubezpieczony, można ustalić przez Internet. Na jednej stronie możesz od razu zweryfikować, czy dany samochód jest objęty aktualnym ubezpieczeniem OC, oszczędzając Twój czas.

Aby ustalić, czy ubezpieczenie pojazdu nadal obowiązuje, odwiedź stronę www.ufg.com.

Aby dowiedzieć się, czy Twój samochód jest ubezpieczony, wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i poszukać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zapewniam, że jest to o wiele mniej trudne, niż się wydaje. Wystarczająco:

Wpisz swój numer rejestracyjny lub numer identyfikacyjny pojazdu (wystarczy dowolny z nich) w części „Sprawdź odpowiedzialność cywilną za pojazd” na stronie www.ufg.pl; kliknij „sprawdź”, aby ustalić swoje zobowiązanie cywilne za samochód.
Poniższy ekran wymaga wprowadzenia daty zdarzenia i kraju, w którym miało ono miejsce, a także ponownego wpisania kodu weryfikacyjnego przed kontynuowaniem.
Aktualny numer polisy, marka i model samochodu, a także nazwa i adres ubezpieczyciela zostaną podane przez UFG w informacji zwrotnej.

Zasady TPL i AC wszystkich sterowników są przechowywane w bazach danych UFG. Informacje o zawartych umowach i zmianach w nich muszą zostać im przesłane przez zakłady ubezpieczeń nie później niż 14 dni po podpisaniu umów przez zaangażowane strony.

Czy odkryłeś, że będziesz musiał uzyskać nowe ubezpieczenie w niezbyt nieprzyjemnej niedalekiej przyszłości? Sprawdź nasze porady, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC – pokażemy Ci, jak przy tym zaoszczędzić na autoubezpieczeniu.

Oszacuj, ile ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej będziesz potrzebować dla swojego samochodu.

Czy mogę dowiedzieć się, czy mój samochód jest ubezpieczony i gdzie mogę to zrobić?

Osobom, które chcą kupić używany samochód, może okazać się bardzo korzystna możliwość sprawdzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Sprzedawcy mogą twierdzić, że ich pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC jeszcze przez kilka miesięcy, ale może się okazać, że w niektórych przypadkach tak nie jest. Dopóki posiadasz telefon podłączony do Internetu, wszystko, co musisz zrobić, aby sprawdzić roszczenia sprzedającego, to wpisać numer rejestracyjny sprzedawanego pojazdu na stronie internetowej UFG.

Opinia specjalisty Mubi

W przypadku, gdy otrzymasz informację ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, że wybrany pojazd nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC, prawdopodobnie jest to słuszne. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły. Po uzyskaniu polisy ubezpieczyciele muszą powiadomić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ciągu 14 dni. Dzięki temu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po pewnym czasie otrzymuje informację o ubezpieczeniu OC pojazdu. W rezultacie możliwe jest, że samochód w bazie UFG, który nie miał ważnego ubezpieczenia, był rzeczywiście objęty polisą.

Kup oprogramowanie związane z samochodem.

Oprócz aplikacji na smartfony, „UFG Buy Auto” to kolejny wybór dla nabywców używanych samochodów (dostępny na Androida i iOS). Ta strona zawiera zarówno opcję ustalenia, czy polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nadal obowiązuje, przykładową umowę kupna-sprzedaży, jak i ważne porady dotyczące tego, co zrobić po zakupie samochodu.

Na jednej stronie możesz zobaczyć całą historię pojazdu.

Oprócz historiapojazd.gov.pl jest jeszcze jedna strona internetowa, którą warto odwiedzić przed zakupem używanego samochodu. W tym systemie, opracowanym przez CEPiK, odkryjesz znacznie więcej informacji niż tylko sprawdzenie, czy pojazd jest objęty aktualnym ubezpieczeniem OC. Stamtąd możesz zobaczyć całą historię pojazdu, a także uzyskać dostęp do informacji, takich jak przebiegi odczytane podczas ostatniego przeglądu technicznego.

W celu skorzystania z tej usługi wymagane są następujące informacje z dowodu rejestracyjnego:

numer rejestracyjny samochodu, numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) oraz data pierwszej rejestracji pojazdu
Jak tylko Twoje informacje zostaną wprowadzone i zatwierdzone, otrzymasz raport zawierający następujące informacje:

marka i model samochodu, a także informacje o polisie OC, parametry techniczne (m.in. pojemność silnika, moc, rodzaj paliwa, masa), ostatni odczyt licznika, rok produkcji, data wydania aktualny dowód rejestracyjny, datę otrzymania karty pojazdu oraz świadectwo homologacji; a

kalendarium najważniejszych wydarzeń z udziałem samochodu (daty badań technicznych, zmiany właścicieli, dodanie współwłaścicieli, zgłoszenia kradzieży).
Oszacuj, ile ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej będziesz potrzebować dla swojego samochodu.

Przykład
Rafa podjął decyzję o dokładnym przygotowaniu się do zakupu używanego samochodu. Wiedział o oszustach wśród sprzedawców samochodów używanych dzięki doniesieniom znajomych. Podjął decyzję o zbadaniu historii pojazdu w Internecie, do czego zażądał numeru rejestracyjnego pojazdu oraz numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN). Po odkryciu, że sprzedawca odmówił udzielenia mu jakichkolwiek informacji o samochodzie, Rafael wycofał się z umowy. Kiedy ocenił następny samochód, z ulgą stwierdził, że jego historia zgadza się z informacjami dostarczonymi przez sprzedawcę, i zdecydował się go kupić bez zastrzeżeń.

Jeśli masz dostęp do tych informacji, możesz podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą zakupu samochodu. Dla pewności, o ile sprzedawca dostarczy Ci informacje z dowodu rejestracyjnego i będziesz mógł korzystać z systemu. Już sam fakt, że nie chcesz tego robić, powinien skłonić Cię do wstrzymania się i zastanowienia nad swoją decyzją.