Polskie ubezpieczenie zdrowotne a wyjazd zagraniczny

Wyjeżdżając na wakacje nikt nie planuje sytuacji problemowych. W końcu urlop to czas relaksu i odpoczynku, ale czasem zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, na które nikt nie ma wpływu. Wiele osób niestety wychodzi z założenia, że podczas urlopu nic mi się nie przytrafi. Ale czy na pewno? Czy nie lepiej na wszelki wypadek zadbać o każdy szczegół wyjazdu?

Zabezpieczenie przed nieprzewidzianym

Rolą ubezpieczenia turystycznego jest właśnie zabezpieczenie wyjeżdżających przed sytuacjami, których nie da się przewidzieć. Nagła choroba? Wypadek? Uraz? Oczywiście, że nikt nie bierze tego pod uwagę, ale życie potrafi pisać różne scenariusze. I tu właśnie wkracza ubezpieczenie turystyczne, które staje się szczególnie ważne gdy celem Twojej podróży nie jest Polska, a jakiś inny kraj.

Warto pamiętać, że w niektórych zakątkach świata ubezpieczenie zdrowotne, z którego na co dzień korzystamy w Polsce nie będzie obowiązywało. NFZ chroni zdrowie pacjentów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a co gdy wyruszymy poza granice?

Ubezpieczenie za granicą

W ramach Unii Europejskiej można co prawda korzystać z tzw. EKUZ czyli podstawowej opieki zdrowotnej. Ale – działa ona wyłącznie na obszarze terytorialnym UE i co bardzo ważne – nie zapewnia ochrony w każdej sytuacji. Zdarzają się sytuacje, że mimo EKUZ pacjent i tak musiał uregulować opłatę za leczenie. Jedynym zabezpieczeniem przed taką ewentualnością jest wyłącznie ubezpieczenie turystyczne, wykupione indywidualnie lub za pośrednictwem firmy organizującej wycieczkę. W niektórych przypadkach to właśnie firmy podróżnicze współpracując z ubezpieczalniami wprowadzają możliwość zakupu ubezpieczenia w biurze turystycznym.