Przyciemnianie szyb samochodowych – ile to kosztuje i jakie są przepisy?

Przyciemniane szyby w samochodzie. W zależności od kierowcy może to być albo strata czasu, albo cenny element wyposażenia. Aby uniknąć mandatu, każdy powinien być świadomy dokładnych zasad i praw, które nim rządzą.

Czy przyciemnianie okien to strata pieniędzy czy opłacalna inwestycja?

W przypadku przyciemnianych szyb pojazdu w przeszłości istniały dwie możliwe interpretacje. Jest to albo samochód należący do wysokiej rangi osoby, albo osoby, która po prostu chciała się wyróżnić w morzu innych pojazdów. Dziś jednak takie dni należą już do przeszłości. Wybór ciemnych okien nie jest wcale pokazem bogactwa, ale raczej wygodą, z której z różnych powodów korzysta coraz więcej kierowców.

Czy są jakieś wskazówki, dlaczego jest tak popularny? Nie tylko sprawia, że ​​samochód jest bardziej stylowy i elegancki, ale przyciemnianie szyb zapewnia wiele innych korzyści. To jest tajemnica.

Ciemne szyby chronią kierowcę i pasażerów przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu wnętrze samochodu jest znacznie wygodniejsze dla pasażerów.
Podczas jazdy ciemne szyby pomagają zmniejszyć odblaski, redukując odbicia, a także chronią kierowcę przed nieoczekiwanym odblaskiem.
Zmniejszona widoczność przez ciemne okna uniemożliwia wścibskim przechodniom zaglądanie do pojazdu.
Odłamki szkła mogą uszkodzić pasażerów w wypadku, a złodzieje nie mogą dostać się do samochodu, jeśli przednia szyba jest pokryta folią.
Następujące fakty mogą Cię zaskoczyć:
Aż 98 procent promieni UV może zostać zablokowanych przez najbardziej przyciemnione szyby.

Szyby mojego samochodu muszą być przyciemnione, ale jak to zrobić?

Łatwo zauważyć, jak rozpowszechniły się przyciemniane szyby samochodowe dzięki temu, że większość nowych producentów samochodów je stosuje. Chociaż niektórzy kierowcy decydują się zrobić to od razu, inni wolą pójść dalej i zamiast tego zwiększyć fabryczne ściemnianie do poziomu, z którego są wygodne.

Jak najlepiej się do tego zabrać? Szyby samochodu można przyciemnić na jeden z poniższych sposobów:

Metalizacja szkła w piecu przy użyciu tlenków tytanu jest stosowana przez producentów samochodów.

Technika foliowa – polega na starannym przyklejeniu do szkła ciemnej folii.

Pod względem długowieczności pieczenie jest lepszym rozwiązaniem niż folia aluminiowa. W przeciwieństwie do okien foliowanych, przyciemniane szyby nie tracą z czasem swoich walorów, w przeciwieństwie do okien foliowanych.

Podejście fabryczne ma pewne wady, takie jak niski stopień zabarwienia uzyskany przez wypalenie szkła. Użyj folii, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.

Upewnij się, że otrzymujesz najlepszą ofertę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej swojego samochodu.

Szyby samochodu mogą być łatwo przyciemniane przez właściciela.

Nawet jeśli musisz wysłać samochód do warsztatu na podejście do pieca, zakrycie okien folią jest opcją, którą można wykonać również w domu. Warsztat domowy nie jest tak prosty, jak się wydaje; W warsztacie domowym nie można zagwarantować perfekcji i trwałości. Należy jednak pamiętać, że nie jest to takie proste, jak się wydaje.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz próbować. Jak najlepiej się do tego zabrać? Najpierw będziesz potrzebować samej folii, którą można nabyć online i która musi być zatwierdzona przez Instytut Szkła i Ceramiki. W zależności od jakości, najtańsze folie można kupić już od 6-8 zł za 1 m2, ale warto wybrać coś droższego (40-50 zł za 1 m2), trwalszego i prostszego do samodzielnego złożenia wniosku. Będziesz także potrzebować szpatułki i noża do przycinania, więc upewnij się, że masz również te z folią.

Za radą wewnętrznego eksperta Mubi

Upewnij się, że nie kupujesz tanich folii do przyciemniania szyb. Oprócz tego, że są trudniejsze do przyklejenia, mają również krótszą żywotność. Folie do przyciemniania szyb o doskonałych właściwościach filtrów UV i IR oraz większej stabilności koloru i trwałości są zdecydowanie lepsze od tańszych folii o niższej jakości. Folie te zapewnią lepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym i będą trwać znacznie dłużej niż tańsze folie.

Pierwszym krokiem jest zawsze odtłuszczenie klejonej powierzchni. Konieczne jest również dokładne czyszczenie wnętrza szyby! W celu uniknięcia tworzenia się pęcherzyków powietrza. Następnie oderwij warstwę ochronną z kawałka folii odpowiedniej wielkości i zacznij dopasowywać ją do szkła, starając się ostrożnie usunąć wszelkie zmarszczki, które mogły powstać podczas tego początkowego etapu. Alternatywnie możesz po prostu kupić folię żaroodporną, którą można kształtować za pomocą urządzenia grzewczego.

UWAGA!
Aby użyć folii, okno musi być w nieskazitelnym stanie. Łuszczenie może wystąpić nawet przy niewielkich uszkodzeniach, takich jak zadrapanie lub szczelina na powierzchni.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb pojazdu?

Samodzielne naklejanie folii na szkło jest trudne, a rezultaty nie zawsze są tak doskonałe, jak w przypadku profesjonalistów. Za gwarancję jakości gwahoevera musi być pobierana opłata. Ile to kosztuje?

Kilkaset złotych za technikę folii

e Jest wiele do rozważenia, jeśli chodzi o rodzaj użytej folii i wielkość oklejanej powierzchni, ale cały koszt nie powinien przekroczyć 1000 zł. Zabieg trwa zwykle od dwóch do czterech godzin.

Używając pieca, kolorowanie szyb jest droższe. Zastanów się nad kosztem 1500-2000 zł zlecając to zadanie firmie zewnętrznej. Producenci samochodów często pobierają premię za przyciemnianie szyb, więc należy się tego spodziewać.

Upewnij się, że otrzymujesz najlepszą ofertę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej swojego samochodu.

Jakie rodzaje okien można przyciemniać i na ile?

Na początek ważne jest, aby wiedzieć, jakie ograniczenia dotyczą przyciemniania szyb w pojeździe. Są one również bardzo szczegółowe, nawiązując pośrednio do tego tematu w Kodeksie Drogowym.

Od kierowcy wymagane jest odpowiednie pole widzenia, a także łatwe, wygodne i bezpieczne korzystanie z gadżetów do kierowania i sygnalizacji przy jednoczesnym obserwowaniu drogi.

W Ustawie Prawo o ruchu drogowym § 1 pkt 5

Czy ktoś jeszcze jest ciekawy związku między tym a przyciemnianiem szyb? Rozwiązaniem jest przepuszczalność światła i to proste. Jest to poważny problem dla bezpiecznej jazdy, ponieważ wpływa na widoczność kierowcy.

W rezultacie przepis ogólny Kodeksu Drogowego jest niewystarczający, co jest konkretnie zapisane w przepisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów i zakresu wyposażenia zasadniczego ( 8 ust. 4) . Według tej grupy przepuszczalność światła dla okien przednich i bocznych musi wynosić 70%.

Fabryka mogła już przyciemnić szkło, więc miej to na uwadze! Oznacza to, że nawet przy przepuszczalności prawnej, dalsze przyklejanie folii może skutkować przekroczeniem dozwolonego limitu.

A co z tylnymi i bocznymi szybami? Na szczęście nie ma ograniczeń, więc można je wyciszać zgodnie z potrzebami. Oczywiście wymagane są dwa lusterka boczne. Należy również wziąć pod uwagę koszt przyciemniania okien, ponieważ nadal ograniczałoby to widoczność.

Jakie jest niebezpieczeństwo niedostatecznie przyciemnionych szyb?

Wszelkie przyciemnianie szyb, które podczas kontroli zostanie uznane przez władze za niezgodne z prawem, może skutkować karą w wysokości 20 zł do wysokości 500 zł. Po doprowadzeniu samochodu do stanu zgodnego z prawem utracisz dowód rejestracyjny.

Przeczytaj: Szyba przednia w samochodzie – jakie funkcje pełni przednia szyba?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przyciemniania szyb

Czy można samodzielnie zastosować przyciemnianie szyb?
Po odtłuszczeniu szkła nałożyć samoprzylepną folię barwiącą i pozostawić do wyschnięcia. Następnie nakłada się go od zewnątrz i przycina z niewielkim marginesem. Folię namoczyć w wodzie z mydłem przed podgrzaniem opalarką w celu obkurczenia. Następnie można go odkleić i przykleić z wnętrza samochodu.
Okna są przyciemniane od wewnątrz lub od zewnątrz.
Przyciemnianie szyb od wewnątrz zmniejsza olśnienie. Folia barwiąca jest chroniona przed kamieniami, które mogą uderzać w szyby podczas jazdy dzięki tej funkcji konstrukcyjnej. Na przykład podczas zaśnieżania samochodu nie będziesz musiał się martwić o jego przetarcie.
Okna można przyciemniać maksymalnie do tego, jak bardzo.
Szyby tylne i boczne można przyciemniać bez ograniczeń. Dozwolone jest jedynie przyciemnianie szyby przedniej i szyb przednich bocznych w taki sposób, aby przepuszczało tylko 70% światła